Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

13 Temmuz 2011 Çarşamba

Kıdem Tazminatına Da Mı Elveda???

Önyargı kötüdür ama maalesef her yapılmaya çalışılan düzenlemeye, her yasa değişikliğine önyargılıyım! Bugünün haberlerinden kıdem tazminatlarının kaldırılacağı yöndeki haber ise cidden bence önyargı ile yaklaşılması gereken bir haber. Haberin tamamını ekteki linkten okuyabilirsiniz :

http://haber.sol.org.tr/sonuncu-kavga/usta-kidem-tazminatina-goz-dikti-haberi-44456

Bir bakalım, her zaman olduğu gibi mağduru koruyacakmış gibi nedenler gösterilerek, arkasından nelerin geleceğini gizlemeye çalışan ama biraz sağduyu ile okuduğunuzda mağduru daha da mağdur edebilecek bir değişiklik olduğunu görebileceğimiz, klasik "hazır gündem başkayken, aradan bunu da halledelim" mantığı güdülmüş bir düzenleme... Aynen şöyle açıklanmış “İşçilerin büyük çoğunluğunun alamadığı, işletmelerin üzerinde ödeme baskısı oluşturan, çalışma hayatının en önemli soru alanlarının başında gelen kıdem tazminatı sorunu, kazanılmış hakları koruyan ve bütün işçilerin kıdem tazminatı garanti altına alan bir fon oluşturularak çözülecek” (Bknz "mağduru koruyacakmış gibi nedenler"). Bakın arkasında neler geliyor : "Bu kapsamda hükümet “part time işçi”, “evden çalışma”, “çağrı üzerine çalışma”gibi işçi kesiminin büyük tepki gösterdiği çalışma modellerinin yasalara konulmasında kararlı olduğunu da ifade etmiş oldu." (Bknz " mağduru daha da mağdur edebilecek değişiklikler").

Uyanmak için artık çok geç. Daha önceki tüm yazılarımda bir umutla bazı bilgilendirmeler yapıp, aklınızın bir köşesinde bir ışık yakmaya çalıştım. Evet biraz hayalkırıklığı var ama devam edip o ışığı yakmaya daha da hevesliyim. Unutmayalım ki kaybettiğimiz her 4 sene, bize onarılması güç 15-20 sene olarak geri dönüyor...

Lütfen olanları unutmayın, unutturmayın. Gündem değişiklikleri olduğu zaman bilin ki arka planda daha büyük şeyler oluyor.

Selamlar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder